čtvrtek 17. března 2016

Weiss - Dům o tisíci patrechV poslední době jsem přečetla mnoho knih. Ale jen jedna mi utkvěla v paměti natolik, abych o ní Vám teď mohla psát.

Jde o knihu Dům o tisíci patrech od českého autora Jane Weisse. Jde o psychologický román. Lze jej dle úvah autora zařadit do alegorie a kapitalismu.


Dle mého názoru jde o knihu, která předčila dobu. Jelikož už v prvním vydání z roku 1929 se na několika stranách objevuje připodobnění k pozdějším koncentračním táborům. Tato podoba je v tom, že z vlasů lidských obětí se vytvářejí paruky a příčesky pro výše postavené a nejen to. Dalším příkladem je to, že z popela se vyrábějí pudry na obličej pro smetánku.


Ale teď již k samotné knize.

Hlavní postavou této knihy je Petr Brok, který díky vypitému „lektvaru“ upadá do snu a stává se neviditelným. V tomto snu se stává detektivem v takzvaném Mullerdómu. Tento dům hrůzy, utrpení, smilstva a rozkoší je vystavěn až do výšek a je veden jen jedinou osobou, všemocným a neomezeným vládcem Ohnisverem Mullerem. Každým patrem, kterým Petr Brok co by detektiv projde utvrzuje jeho názor o tom, že Ohnisver Muller je padouch a zločinec, který zotročuje tisíce ne-li desetitisíce lidí. Díky tomuto dochází k názoru, že Mullera musí nalézt a zabít. Postupem času si také uvědomí že lidé se dělí podle „kast“. Každá z těchto „kast“ lidí obývá vždy zhruba sto pater. V nejvyšších patrech jsou chudáci a bezdomovci a ta největší spodina. Čím níže Petr Brok pokračuje tím jsou „kasty“ bohatší. V posledních patrech jsou ti nejbohatší a nejmocnější lidi, ale však ani ti nejsou svobodni. Důkazem toho je proti své vůli držená princezna Tamara, která se snaží utéct na jednu se vzdálených hvězd, Tyto hvězdy jsou však jen vybájené v reálném světě Mullerdómu neexistují a slouží jen k zabíjení lidí. Ke konci knihy princezna Tamara uniká zpět ke svému otci do své vlastí a Ohnisver Muller je zabit Petrem Brokem.

Žádné komentáře:

Okomentovat